Impregnat do odzieży, tapicerki i namiotów

12 maja 2017

Materiały wodoodporne wykorzystywane są w wielu dziedzinach. Szczególnie przydatne okazują się rzecz jasna w trekkingu i wszelkich rodzajach aktywności sportowej. Są bowiem stosowane do wytwarzania odzieży przeciwdeszczowej, jak również namiotów czy tarpów, które zapewniają wygodne spędzenie nocy. Należy jednak pamiętać, iż oddychające zalety ubrań wodoodpornych z biegiem lat maleją, przez co te nie zapewniają już takiej ochrony przed wilgocią. W takich sytuacjach nie trzeba na szczęście nabywać nowych kurtek – używając odpowiednich środków bez trudu odnowimy ich kluczowe cechy. Po jakie środki zatem sięgnąć, gdy odzież przeciwdeszczowa przepuszcza wodę?

Czym jest impregnat do odzieży?

Impregnat do odzieży jego działanie zawdzięcza specjalnie skomponowanym składnikom, których cząsteczki wsiąkają głęboko we włókna tkaniny. Ta dzięki temu odprowadza drobiny wody, które nie wnikają do spodniej warstwy. Warto jednak pamiętać, iż choć impregnat do odzieży jest bardzo skuteczny, to nie zapewnia absolutnej ochrony – po całym dniu chodzenia w ulewnym deszczu może nie zatrzymać wilgoci. Zaimpregnowana powłoka jest wodoodporna przez określony czas – dla najskuteczniejszych środków będzie to mniej więcej 5 prań.

Impregnat do odzieży – metody użycia

Impregnat do odzieży może być używany do różnych powłok – zarówno odzieży wodoodpornej i namiotów, jak i kurtek skórzanych, tapicerki w samochodzie czy obuwia. Jego zaaplikowanie na pewno nie sprawi dużych problemów. Musimy jedynie spryskać starannie wyszorowaną powierzchnię, korzystając z dołączonego do środka spryskiwacza lub pistoletu do lakieru. Można też wymieszać impregnat w proporcji dwa do trzech, a potem włożyć do niego odzież. Bez względu na to, którą technikę wykorzystamy, na metr kwadratowy tkaniny zużyjemy od trzydziestu do stu ml preparatu.