Innowacja w produkcji mat grzewczych

28 listopada 2016

Tradycyjne maty grzewcze, wyposażone w instalację z kabli elektrycznych, mają wiele wad. Najistotniejsze to stosunkowo niska efektywność i niska elastyczność, sprawiająca, iż ich zastosowanie na nietypowych powierzchniach jest trudne, a czasem nawet niemożliwe. Wad tych nie posiadają maty grzewcze z nanomateriałów węglowych. Ze względu na fakt, że na poziomie molekularnym charakteryzują się spójną strukturą, posiadają wyższą oporność (dzięki czemu szybciej się grzeją) i zużywają mniej prądu. Ta cecha również pozwala na zastosowanie ich w przypadku nietypowych powierzchni. Jakie więc plusy oprócz tego wyróżniają takie maty grzewcze? Gdzie są stosowane?

Maty grzewcze – atuty

Mały opór sprawia, że karbonowe maty grzewcze mogą być nanoszone na różnorodne powierzchnie – od włóknin, przez materiały naturalne, aż po tworzywa syntetyczne. Wyroby posiadające karbonowe maty grzewcze mają identyczne cechy użytkowe, jak te nie posiadające w ogóle maty. Maty grzewcze z karbonu zużywają energię o małym napięciu, dzięki czemu gwarantują ochronę używających – nawet po zalaniu nie są zagrożeniem. Warto także wspomnieć o tym, że tego rodzaju maty zapewniają równomierne rozłożenie ciepła, a dzięki temu wygodę użytkowania posiadających je produktów.

Zastosowania mat grzewczych

Kiedy jednak stosowane są karbonowe maty grzewcze? Najczęściej wybierają je wytwórcy wyposażenia dla szpitali i rehabilitacyjnego. Poza tym wykorzystywane są także w meblach oraz sprzętach domowych – z ich wykorzystaniem wytwarzane są między innymi podgrzewane krzesła. Karbonowe maty są też stosowane do wytwarzania sprzętu wojskowego, laboratoryjnego oraz maszyn transportowych – między innymi klimatyzacji, podgrzewanych foteli samochodowych, a także ogrzewania przedziałów kolejowych oraz podzespołów wrażliwych na chłód.