Jak wybrać blendę fotograficzną?

1 listopada 2016

Blenda fotograficzna to doskonałe rozwiązanie dla różnych fotografów potrzebujących metody na lepsze doświetlenie ich zdjęć. Jej funkcjonowanie jest proste – po prostu odbija światło swoją membraną. Do robienia fotografii portretowych wykorzystuje się przede wszystkim modele o niewielkim obwodzie, natomiast kadry z daleka najczęściej są wykonywane za pomocą większej blendy. Poza rozmiarem, istotny będzie też odcień ekranu, który w dużej mierze rzutuje na nastrój fotografii. Jakie kolory może przybierać blenda fotograficzna? Jak znaleźć właściwy egzemplarz do konkretnej fotografii? Jak ustrzec się pomyłek na dworze i w atelier?

Blenda fotograficzna – srebrna membrana

Srebrna blenda fotograficzna wykorzystywana bywa zazwyczaj podczas sesji w studiu. Jej atutem okazuje się w szczególności fakt, że nie zniekształca koloru światła – dlatego jest wykorzystywana w zestawie z oświetleniem. Dobrze postawić na srebrną blendę fotograficzną, jeśli ważne jest dla nas zachowanie ciepłoty światła na zdjęciu. W przeciwnym wypadku lepszym wyjściem będzie blenda fotograficzna innego koloru.

Blenda fotograficzna do zdjęć w plenerze

Złota blenda fotograficzna jest rekomendowana przede wszystkim wtedy, kiedy ważne będzie dla nas ocieplenie barw na zdjęciu. Nierzadko wykorzystuje się ją w czasie fotografowania na dworze – szczególnie w słoneczny dzień oraz do wykonywania fotografii na łonie przyrody. Złota blenda fotograficzna powoduje, iż światło przywodzi na myśl promienie słońca, a to dobrze rzutuje na atmosferę zdjęcia.

Inne blendy fotograficzne

Biała blenda fotograficzna jest wykorzystywana, jeśli chcemy uzyskać rozmyte światło. Poza tym świetnie nadaje się do zasłaniania słońca – z tego względu wykorzystuje się ją na przykład podczas sesji wykonywanych w słoneczne dni na plaży. Dobrze również wspomnieć, iż istnieją wielofunkcyjne blendy fotograficzne z nakładanymi ekranami.