Najważniejsze informacje o materiałach do drukarek 3D

20 września 2022

Jeśli chcesz kupić filament do drukarki 3D, zobacz tu.

CadXpert proponuje szeroką ofertę materiałów do drukarek 3D: filamenty, żywice fotopolimerowe i wiele innych. Materiały do drukarek 3D można podzielić na 4 kategorie:
– SLA – żywice fotopolimerowe o rozmaitych cechach, utwardzane z użyciem,
– SLS – materiał poliamidowy spiekany selektywnie,
– FDM (z ang. fused deposition modeling) – warstwy ciekłych tworzyw termoplastycznych (filamentów). Dzieli się ono na dwie podkategorie: FDM do błyskawicznego tworzenia prototypów z ekonomicznych termoplastów oraz przemysłowe FDM używane do zaawansowanego wytwarzania z funkcjonalnych tworzyw termoplastycznych,
– PolyJet – ciekłe żywice fotopolimerowe, które utwardza się za pośrednictwem światła ultrafioletowego.

Filament – ogólnodostępny i nietoksyczny materiał do druku 3D

Filament to tworzywo wykorzystywane do druku 3D w technologii FDM. Ta technologia druku i tworzywo są używane do seryjnej produkcji, a także do testowania funkcjonalnego i szybkiego prototypowania z prostych w obróbce surowców. Które filamenty są najczęściej wykorzystywane do druku 3D? Z reguły sięga się po proste do modelowania poliaktydy czyli PLA, tworzywa inżynieryjne (między innymi te o wysokiej udarności) czy też posiadające szczególne cechy (przykładowo odporność na ogień). Technika druku FDM dotrzymuje kroku wydrukom pozyskanym za pomocą pozostałych rozpowszechnionych metod: termoformowania i wtrysku. Istotne plusy filamentów to ekologiczny sposób ich wytwarzania (czysty i jednocześnie nietoksyczny, w związku z tym wykonane tą metodą prototypy mogą być używane m.in. w biurach), wysoka dostępność, a także rozsądna cena połączona z dobrą jakością druku.
W ofercie firmy CadXpert w technologii FDM znajdują się filamenty:
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania,
– elastomery.

Pozostałe materiały do drukarek 3D – przeznaczenie żywic fotopolimerowych

Pomijając filamenty, CadXpert posiada też wiele innych materiałów do drukarek 3D. Te dedykowane dla technologii Polyjet to m.in.:
– gumopodobne,
– żywice imitujące właściwości polipropylenu,
– medyczne.
PolyJet jest uważana za wszechstronną oraz niezmiernie dokładną technologię druku 3D. Ciekłe żywice fotopolimerowe utwardza się warstwa po warstwie przy pomocy światła ultrafioletowego. Za sprawą swoich właściwości korzysta się z nich przeważnie do tworzenia prototypów inżynieryjnych, koncepcyjnych, anatomicznych i imitujących wyrób końcowy. Z tych fotopolimerów wytwarzane są również obudowy, opakowania oraz inne artykuły codziennego użytku.
Z kolei w technologii SLA (inaczej w stereolitografii) są to między innymi materiały:
– odlewnicze,
– standardowe,
– stomatologiczne,
– inżynieryjne.
Jakie przeznaczenie ma ciekła żywica fotopolimerowa, którą utwardza się promieniem lasera? Niezwykle szerokie. Głównie korzystamy z niej w przemyśle i medycynie do wydruku 3D prototypów i projektów koncepcyjnych, jak również wszelakich detali, w których chcemy uzyskać efekt wygładzonej powierzchni.

Dane adresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]