Nigdy więcej rażącego światła – rolety wewnętrzne dla Ciebie

27 stycznia 2018

Odmiennie od mieszkańców Skandynawii, w Polsce przywykliśmy do zasłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, lecz również pomaga to decydować o ilości promieni słonecznych wpadających do mieszkania. Najczęściej do zasłaniania okien używa się zasłon i firanek, ale w ostatnich kilkunastu latach coraz częściej decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie modele rolet wewnętrznych dostaniemy w sklepach internetowych?

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępny jest bogaty wybór różnych typów rolet: zaciemniających, rzymskich, okiennych czy ściennych. W wielu z nich dostaniemy też wszelkie potrzebne dodatki, czyli kółka z żabkami, wsporniki ścienne i sufitowe, rozety czy karnisze metalowe. W jednym miejscu możemy dobrać pełen zestaw niezbędny do instalacji rolet. Natomiast to, jakie rolety będą nam odpowiadać, będzie zależne od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, żeby robić przemyślane zakupy. Przykładowo, rolety rzymskie dobrze wyglądają na niewielkich oknach, jednak nie poleca się ich alergikom. Na roletach rzymskich łatwo zbiera się kurz, gdyż produkowane są one z tkanin zasłonowych i firanowych.

Rolety dzień i noc – promienie słoneczne pod kontrolą

Do kontroli nad ilością światła do mieszkania posłużą rolety dzień i noc. Zdadzą egzamin w większości pomieszczeń: w salonie, pokoju dziecięcym, biurze, a także w łazience. Takie rolety mają naprzemienny splot wstęg transparentnych i zaciemniających. Dzięki wielu możliwościom ich ustawienia względem siebie umożliwia regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przechodzić. Co ważne, regulacja ma miejsce bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Z kolei popularne rolety zaciemniające pozwalają na całkowite zaciemnienie pokoju, ponieważ wykonane są z tworzywa nieprzepuszczającego światła. Rolety zaciemniające sprawdzą się przede wszystkim w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na zamówienie – na co zwracać uwagę

Nasze okna nie zawsze muszą mieć standardowe rozmiary i okazać się może, że rolety w rozmiarach proponowanych przez producenta nie będą do nich pasować. W takim przypadku pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Dbajmy przy tym, żeby właściwie zmierzyć rozmiar okien, gdyż niewłaściwie dopasowane rolety nie spełnią swojej funkcji, do tego będą prezentować się niechlujnie. Jeśli więc brak nam doświadczenia lub nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to fachowcom.