Rynny plastikowe czy metalowe – które wybrać?

22 lutego 2023

Sprawdź, gdzie kupić rynnę PCV, wejdź na https://www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować doboru prawidłowych modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz wprawy – podobnie jak zakładanie rynien. Co w takim razie winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – z jakich elementów się składa?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu lub pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do odpływu.

Rynny PCV, metalowe lub plastikowe – co zamontować?

W ofercie hurtowników dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z kilku surowców – między innymi z metalu plastiku. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, jak bardzo jest on narażony na opady. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania trzeba więc skonsultować z ekspertem.

Dane adresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08