
Skaner kodów kreskowych – przykłady użycia
31 sierpnia 2016Kody kreskowe zdecydowanie ułatwiły ewidencję towarów i zakupy. Ich zastosowanie stało się możliwe dzięki skanerom kodów kreskowych, które najpierw używane były wyłącznie w sklepach. Dziś jednak są one wykorzystywane także w bibliotekach (do ewidencji udostępnień książek), w sortowniach, w których usprawniają sterowanie przesyłkami, a od kilku lat również w firmach, w których dzięki nim osiągalne okazało się sprawne wprowadzanie faktur do bazy danych. Jak więc spośród wszystkich sprzedawanych u dostawców czytników znaleźć skaner kodów kreskowych, który będzie najlepszy? O jakich parametrach pamiętać przy jego zakupie? Jakie opcje okażą się najważniejsze?
Skaner kodów kreskowych – połączenie z systemem
Najważniejszą funkcją skanera kodów kreskowych jest z pewnością komunikacja z bazą danych. Przed zakupem bezwzględnie należy zatem dowiedzieć się, czy dany model współpracuje z używanym przez daną firmę systemem – w innym razie niezbędna będzie jego kosztowna zmiana. Szczęśliwie wiele dostępnych w naszym kraju skanerów kodów kreskowych współpracuje z wieloma programami – na przykład Subiektem czy Fakturką. W sortowniach i w większych sklepach najlepiej zdadzą egzamin skanery przenośne – w takich sytuacjach upewnijmy się, czy są one wyposażone w moduł Wi-Fi.
Skaner kodów kreskowych do wyjątkowych zastosowań
Skaner kodów kreskowych powinien być dopasowany do oczekiwań firmy, która będzie go używać. W razie skanerów kodów stosowanych na kasach oraz w obiegu dokumentów całkowicie wystarczą modele stacjonarne bez zbędnych opcji. Jeśli jednak czytniki mają być stosowane przez kurierów albo na magazynie, powinniśmy wybrać mobilny skaner kodów kreskowych. Czasem (w zakładach przemysłowych czy na dworze) potrzebne będą też dodatkowe funkcje – między innymi wytrzymałość na wpływ wody bądź ekstremalnych temperatur.