Sprzedaż polskiego węgla

20 sierpnia 2016

Promocja polskiego węgla

Przez wzgląd na coraz silniejszą pozycję importerów węgla, rozbudowujących stopniowo swoją ofertę handlową, Południowy Koncern Węglowy S.A. rozpoczął politykę wzmacniania pozycji polskiego węgla.

Węgiel kamienny, brunatny, ekogroszek

Węgiel jest nieodawialnym źródłem energii, którego wartość opałowa zależy od jego składu (np. od zawartości wody). Największe złoża węgla kamiennego znajdują się w Chinach, w USA, Indiach, RPA oraz w Australii i na Ukrainie.

Węgiel wydobywany w Polsce

Jeżeli chodzi o wydobycie węgla w Polsce, to jego pokłady są zlokalizowane w głównej mierze na Górnym Śląsku oraz w województwie lubelskim. Lokalni dystrybutorzy mają w swojej ofercie takie rodzaje węgla, jak:

  • Węgiel typu Gruby I i Orzech – to gatunki o najwyższej kaloryczności i jednocześnie najmniejszej ilości odpadów pozostających po ich spalaniu, dlatego są powszechnie używane do ogrzewania gospodarstw domowych
  • Węgiel Groszek – rodzaj drobnego węgla, który może być spalany tylko i wyłącznie w specjalnych kotłach retortowych, które wyposażone są w automatyczne podajniki węgla, co stanowi ich główną zaletę
  • Miał – najdrobniejszy z rodzajów węgla i jednocześnie najtańszym, który wykorzystywany głównie do spalania w elektrowniach i elektrociepłowniach.