Tani węgiel

22 listopada 2016

Nadchodząca zima zawsze sprawia, że wielu z nas staje przed dylematem, jaki opał zakupić, jeżeli oczywiście nie determinuje tego rodzaj używanego pieca.
Szeroka oferta firm zajmujących się sprzedażą materiałów opałowych stanowczo sprawia, że nie możemy narzekać na mały wybór. Niejednokrotnie szukamy jednak najtańszych rozwiązań. Pamiętajmy, że należy zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę surowca, ale i na jego wartość opałową. Zapoznaj się z różnicami między węglem kamiennym, a brunatnym w tym względzie.

Węgiel tani i drogi

Podział węgla na kamienny i brunatny wpływa w dużej mierze jego cenę. Węgiel brunatny jest co prawda dużo tańszy, nie mniej jednak również mniej kaloryczny. Ma to niebagatelne znaczenie, gdyż spalimy go więcej niż wysokokalorycznego węgla kamiennego. Węgiel kamienny jest relatywnie droższy, co nie oznacza, że mniej opłacalny.
Sezonowe wahania w cenniku węgla wpływają na to, że z pewnością zakupimy tańszy węgiel poza sezonem grzewczym. O tym, czy węgiel będzie tani, czy drogi decydują również czynniki polityczno-społeczne kraju, który zajmuje się jego eksportowaniem.