Uroczyste ubranka do chrztu – jak wybrać

19 czerwca 2016

Uroczyste ubranka do chrztu oznaczają wyzwolenie niemowlęcia z przewinienia pierwszych rodziców w raju i bycie nowym członkiem wspólnoty wiernych. Przypomnijmy skąd wziął się ten obrzęd i w jakich sklepach można dostać idealne ubranka na tego typu uroczystość.

Czym powinno charakteryzować się ubranko do chrztu?

Kluczowym zwyczajem, który włącza niemowlę do katolickiej wspólnoty jest chrzest. W wielowiekowej tradycji przyjęło się, że to osoba podająca dziecko przygotowuje ubranka do chrztu. Uroczysta szatka jest koloru białego, posiada ręcznie wyszywane również imię pociechy oraz opcjonalnie dzień uroczystości. Biel przywołuje czystość, skromność i oddanie się pod opiekę Chrystusowi. Kiedyś ubranko do chrztu miało wygląd białej alby, lecz teraźniejsze trendy są niezwykle różnorodne. Wśród przeważnie dobieranych ubranek przeważają miniaturowe garniturki, tiulowe spódniczki, rozczulające włóczkowe buciki. Rodziny nieraz kupują też rozpinane żakieciki, ozdobne opaski na głowę, ręcznie wyszywane narzutki.

Gdzie możesz kupić ubranko do chrztu?

W sklepach internetowych nabędziemy wielki wybór dodatków dla dzieci. Tam ubranka do chrztu są nawet 20% bardziej korzystne pod względem ceny niż w tradycyjnych butikach. Możemy w takich miejscach kupić całe komplety, zawierające różne elementy (takie jak sweterek, buciki, sukienka). Jeśli chodzi o kolory, to przeważają odcienie bieli, bladoróżowy, jasnofioletowy, jednak rodzice decydują się także na mocniejsze elementy (przykładowo fioletowe krawaciki u chłopców). Zadbajmy jednak o to, żeby ubranko do chrztu nie uwłaczało powadze sytuacji.