Wycieraczki samochodowe – pióra

18 marca 2017

Jednym z elementów wycieraczki są pióra wycieraczki, które odpowiadają za zciąganie wody z powierzchni szyby. Ponadto, zapewniają także cichą i gładką pracę wycieraczek. Właśnie dlatego, w trosce o dobrą widoczność, powinno się dbać o pióra wycieraczek. Zmiana powinna być przeprowadzana co najmniej 2 razy do roku, a w szczególności po zimie, ponieważ praca na oblodzonej szybie może je szybko uszkodzić.

Jak wymienia się pióra wycieraczek?

Kupując nowe pióra wycieraczek należy dobrać ich odpowiednie parametry, odpowiadające wymaganiom postawionym przez producenta samochodu. W szczególności powinniśmy wziąć pod uwagę długość piór: jeśli będą za długie, mogą zahaczać o siebie; jeśli będą za krótkie mogą spowodować zmniejszenie widoczności. Wymiany dokonuje się poprzez podniesienie ramion wycieraczek z szyby, odczepienie zaczepów i zamontowanie nowych piór przy pomocy klipsów mocujących.

Typy piór wycieraczek

Możemy wyróżnić dwa rodzaje piór wycieraczek: klasyczne przegubowe i płaskie bezszkieletowe („banany”). Tradycyjne wycieraczki posiadają metalowy stelaż do którego przymocowana jest guma robocza. Stelaż ma za zadanie dociskać gumę do powierzchni szyby. ”Banany” mają hybrydową konstrukcję, a stelaż wycieraczki jest połączony z częścią gumową. Kupując wycieraczki dobrze mieć pewność, że sprężyna ramienia przyciska pióro do powierzchni szyby dostatecznie mocno.