Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu – o zamkach do drzwi

31 lipca 2018

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania należy dbać wszystkimi dostępnymi metodami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed włamywaczami jest zamek drzwiowy, który powinien być na tyle niezawodny by maksymalnie utrudnić lub uniemożliwić nieproszonym gościom wtargnięcie do naszego mieszkania. By ten spełnił swoją powinność, musi być wykonany z materiałów najwyższej jakości i mieć odpowiednią konstrukcję. Jak zatem wybrać zamek do drzwi, a jak do tych założonych wewnątrz domu?

Zamki do drzwi zewnętrznych

W drzwiach wejściowych z uwagi na bezpieczeństwo należy zamontować dwa zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są głównie zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę jednocześnie zachowując walory wizualne drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych musi znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno kolejny zamek wpuszczany, jak i model montowany na skrzydle. W trosce o swoją wygodę, możemy ponadto wyposażyć się we wkładki bębenkowe obsługiwane kluczem master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe wewnętrzne

Mniejsze wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do mebli, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapobieganie przypadkowemu otwarciu i zapewnienie prywatności. Przy ich kupnie warto więc kierować się przede wszystkim ich wyglądem (powinien być dopasowany do wystroju wnętrza), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, co umożliwi wykonanie ewentualnych napraw we własnym zakresie.