Zastosowanie suszu konopnego CBD

7 grudnia 2020

W sklepach konopnych, obok popularnych olejów z CBD, można kupić również susz. Licznym klientom wygląd oraz nazwa tego wyrobu w okamgnieniu kojarzy się z zakazaną prawem rośliną psychoaktywną. Jednak susz konopny dostępny w handlu w naszym kraju, tak jak oleje, zawiera w głównej mierze CBD, nie zaś THC (ilość tej substancji – zgodnie z obowiązującymi przepisami – nie może przekraczać 0,2%).

Kto może produkować susz konopny w nad Wisłą?

Susz konopny produkowany jest z liści oraz kwiatów konopi, dopuszczonych do oficjalnego obrotu. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż dziewięć odmian takich konopi siewnych (to m.in. konopie Wielkopolskie, Tygra czy Glyana), a sama ich uprawa spotyka się z coraz intensywniejszym zainteresowaniem wśród naszych rolników, częstokroć stając się podstawowym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie siewne hoduje się na potrzeby licznych sektorów przemysłu, między innymi spożywczego czy materiałów budowlanych, niemniej jednak podlega to urzędowej kontroli, co oznacza, iż rolnik bądź przedsiębiorca postanawiający rozpocząć ich wysiew musi uprzednio zdobyć odpowiednie zezwolenie z urzędu gminy bądź miasta. Co więcej, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest tylko za zgodą właściwego miejscowo marszałka województwa. Atutem konopi przemysłowych jest to, że można uprawiać je na uprawach wewnętrznych (indoor), jak i outdoorowych, ale też i na scalających oba te światy uprawach szklarniowych (greenhouse).

Susz konopny – dlaczego ma jedyny w swoim rodzaju aromat?

Dlaczego produkcja suszu konopnego staje się popularna w Polsce? Liście i kwiaty konopi siewnych, z których otrzymuje się susz konopny, zawierają nie tylko liczne kannabinoidy (CBC czy CBGV), ale także olejki eteryczne (jak przykładowo Mircen i Limonen), które dają poszczególnym ich odmianom wyjątkowy, silnie wyczuwalny aromat. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi włóknistych używane są w wielu produktach kosmetycznych oraz spożywczych.

Powszechnie sądzi się, że kannabinoidy mają rozległe oddziaływanie na organizm człowieka, a przez to, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je zawiera, można użyć jako suplement terapii wspomagający zmagania z bólami mięśni, zapaleniem stawów, stresem bądź chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. choroba Parkinsona. Niemało wiadomości o działaniu, jak również dawkowaniu tych substancji, można przeczytać między innymi w wynikach badań medycznych dostępnych w internetowej bibliotece National Institutes of Health, czyli Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.