Jak wykorzystywana jest nanotechnologia

16 października 2016

Nanotechnologia, którą kojarzymy z nowatorskimi rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle czy medycynie, jest coraz częściej spotykana w życiu codziennym. Nanocząstki używane są dzisiaj na przykład w impregnatach oraz środkach czyszczących.

Nanotechnologia – zabezpieczenie przed wodą oraz zanieczyszczeniami

Nanotechnologia pozwala na wytwarzanie powłok hydrofobowych zabezpieczających w zasadzie każdą powłokę przed zanieczyszczeniem różnego pochodzenia, jak również przed wodą. Nanocząstki obecne w impregnatach są daleko mniejsze od porów materiału, dzięki czemu przenikają one głęboko i stanowią niezwykle skuteczną ochronę. Warstwa hydrofobowa nie tylko odpycha wodę, skutkiem czego ochrania przed korozją i wykwitami wapiennymi, ale także zabezpiecza podłoże przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Jednocześnie powłokę hydrofobową charakteryzuje paroprzepuszczalność, czyli pozwala ona „oddychać” materiałom.
Warstwą hydrofobową zabezpiecza się tekstylia, lakier samochodowy, drewno, szyby i różnego rodzaju podłoża mineralne, jak kostkę brukową, fugi, elewacje budynków lub beton.

Nanotechnologia – nowoczesne środki czyszczące

Nanotechnologię stosuje się również w procesie wytwarzania preparatów czyszczących. Zawarte w tych preparatach mikroskopijne cząsteczki bardzo skutecznie czyszczą powierzchnię, gdyż głęboko ją penetrują. Środki te bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem nawet trudnych zabrudzeń, jak przykładowo tłustych osadów w piekarniku czy zacieków z kamienia. Ponadto w środkach czyszczących znajdują się nanocząstki srebrauniemożliwiające rozwój pleśni, grzybów i roztoczy.
Produkowane z zastosowaniem nanotechnologii środki czyszczące nie zawierają substancji zagrażających zdrowiu nie posiadają także nieprzyjemnej woni. Są to preparaty bezpieczne dla środowiska, mogą być więc używane nawet na powierzchniach pozostających w kontakcie z produktami żywnościowymi, czyli przykładowo na blatach w kuchni. Porównywalnie bezpieczną grupą środków czyszczących są neutralizatory woni przeznaczone do samochodu, domu lub elementów wyposażenia dla zwierząt – kuwet oraz legowisk.