Która powłoka hydrofobowa będzie najlepsza?

17 października 2016

Woda jest niebezpieczna dla prawie wszystkich materiałów. Na tkaninach pojawiają się się w wyniku jej działania grzyby i glony, które w krótkim okresie sprawiają, że surowiec staje się nieprzydatny do wykorzystania. Tak samo groźna potrafi okazać się też dla metalu – zdecydowania przyspiesza wszak korozję. Właśnie dlatego ważne będzie to, aby zabezpieczyć powierzchnie używanych narzędzi przed jej złym wpływem. Pozwalają na to rozmaite środki wodoodporne, jednak nie wszystkie są skuteczne. Jak więc znaleźć ten, który trafi w nasze oczekiwania? Która powłoka hydrofobowa będzie najodpowiedniejsza? O czym powinniśmy wiedzieć przy jej poszukiwaniach?

Powłoka hydrofobowa – najważniejszy jest surowiec

Jak łatwo się domyślić, powłoka hydrofobowa powinna być dopasowana do materiału, który ma zabezpieczać. Odmienne substancje mają środki przeznaczone do metalu, pozostałe zaś do zabezpieczenia tekstyliów. Szczęśliwie w sklepach dostępnych jest wiele różnych preparatów – od tych chroniących tekstylia, przez powłoki hydrofobowe do drewna, aż po środki, które możemy wykorzystywać na przedmiotach szklanych. By były efektywne, musimy rzecz jasna wiedzieć, że należy nakładać je na czyste oraz wysuszone powierzchnie – w przeciwnym razie nie będą bowiem efektywne.

Powłoka hydrofobowa – skuteczność

Powłoki hydrofobowe produkowane są obecnie z innowacyjnych substancji. Dobrze postawić na preparaty opracowane według nanotechnologii – generujące niewielkie warstwy substancji, która odpycha wilgoć. Innowacyjne powłoki hydrofobowe powinny być także całkowicie wytrzymałe na działanie promieni słonecznych, ponieważ wiele chronionych surowców jest zwykle wystawionych na ich działanie. To sprawi również, iż tkaniny, na które będzie nałożona powłoka hydrofobowa będą chronione przed blednięciem powstałym wskutek oddziaływania promieniowania słonecznego.