
Cegła retro coraz popularniejsza
23 maja 2017Obiekty postawione przed wiekiem mają niepowtarzalny czar. Jest on zasługą po pierwsze wartości, którą zdobywają z upływem lat, ale także stylu i surowców użytych do ich budowy. W opisywanych czasach szczególnym zainteresowaniem architektów cieszyła się niewątpliwie czerwona cegła, a ta również dziś uznawana jest za materiał, który nadaje obiektowi niezwykłego stylu. Jednak mimo że w sklepach dostępne są różne typy cegły w tym kolorze, nie każda sprawdza się wtedy, gdy myślimy o klimacie w stylu minionych czasów. Szczególnie warto postawić wtedy na cegłę retro. Jak zatem jest ona wytwarzana? Kiedy powinniśmy po nią sięgnąć?
Jak wytwarza się płytkę retro?
Cegła retro może być wytwarzana rozmaitymi technikami. Podstawowe modele to produkowane obecnie płytki, które są później wystylizowane. Nie zapominajmy jednak, iż takie cegły nigdy nie będą wyglądać dokładnie tak, jak w wiekowych budynkach. Jeśli więc ważny okazuje się dla nas realistyczny efekt, postawmy na cegłę retro wytwarzaną z surowca pozyskiwanego z wyburzanych, wiekowych budynków. Jest ona szlifowana, a później zabezpieczana przed szkodliwymi czynnikami, dzięki czemu doskonale się prezentuje, a jednocześnie jest równie wytrzymała jak współczesne materiały. W sklepach znajdziemy rozmaite rodzaje płytki retro, wśród których na pewno dobierzemy te, które będą komponowały się z projektem danego obiektu.
Płytka retro – gdzie najlepiej się sprawdzi?
Jak łatwo się domyślić, cegła retro nie powinna być stosowana jako podstawowy materiał. Świetnie sprawdza się zaś jako surowiec dekoracyjny, który dodaje pomieszczeniu wspomnianego klimatu. To dlatego nierzadko są spotykane w loftach – mieszkaniach zaaranżowanych w budynkach używanych niegdyś przez fabryki. Płytka retro sprawdzi się jednak również w innych budynkach, świetnie wyglądając tak w kuchni, jak i pokoju dziennym czy przedpokoju.