Cegły klinkierowe

7 czerwca 2016

Cegła klinkierowa to jeden z najlepszych surowców do dekoracji ścian zewnętrznych. Jest nie tylko bardzo trwała, ale również doskonale się prezentuje, dzięki czemu chętnie stosuje się ją w budownictwie prywatnym oraz społecznym. Dostępna jest w najróżniejszych wzorach, co umożliwia dopasowanie jej do niemal każdego budynku. Co trzeba na jej temat wiedzieć?

Wytwarzanie cegły klinkierowej

Materiałem służącym do produkcji cegły klinkierowej może być tylko wysokiej jakości glina. Technologia jej produkcji polega na obróbce w bardzo dużej temperaturze, sięgającej nawet 1000 stopni Celsjusza. Cegła klinkierowa, która ma zostać wykorzystana na ścianach zewnętrznych musi również zaliczyć skomplikowany test, polegający na wielokrotnym schłodzeniu i ogrzaniu.

Przykłady użycia cegły klinkierowej

Najczęściej stosowana jest w elewacjach budynków państwowych, religijnych lub prywatnych mieszkań. Dzięki ogromnej różnorodności jej wersji, trudne nie będzie także jej użycie do budowy murów, parapetów lub kominów. Cegła klinkierowa to poza tym doskonały materiał do ułożenia podłogi na werandzie oraz ścieżki ogrodowej. Jej mrozoodporność powoduje, że często używa się jej przy budowie schodów poza domem.

Dlaczego warto stosować cegłę klinkierową?

Największą zaletą cegły klinkierowej jest na pewno jej wytrzymałość na mróz – z powodzeniem może więc być stosowana na dworze. Cegła klinkierowa jest poza tym całkowicie wytrzymała na wpływ wilgoci, przez co jest wykorzystywana w hydrotechnice oraz lokalizacjach szczególnie wystawionych na deszcz. Oprócz tego, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.