Cegły ręcznie formowane

30 sierpnia 2016

Cegła to jeden z najlepszych materiałów budowlanych. O jej zaletach niektórzy potrafią mówić godzinami – jest dość mało kosztowna, nadzwyczaj odporna oraz zapewnia dobrą izolację pomieszczeń. Mnóstwo dziś wytwarzanych cegieł jest produkowanych przez maszyny. Znacznie zmniejsza to ich koszty, jednak powoduje także, iż każdy produkt wygląda bardzo podobnie. To z kolei nie zawsze przypada do gustu entuzjastom oryginalnych rozwiązań – nic zatem dziwnego, iż ostatnimi laty coraz większa jest popularność cegieł ręcznie formowanych.

Cegła ręcznie formowana – względy estetyczne

Powodem, dla którego cegła ręcznie formowana jest tak chętnie kupowana okazuje się przede wszystkim estetyka. Dzięki temu, iż każda sztuka została wyprodukowana przez człowieka, każda prezentuje się zupełnie inaczej, co spodoba się tym, którym zależy na oryginalności. Cegły ręcznie formowane są zazwyczaj produkowane z gliny lessowej, którą charakteryzuje ładniejszy odcień niż cegły z gliny iłowej – od wiśniowego aż po pomarańcz.

Cegła ręcznie formowana – nie tylko wygląd

Cegła ręcznie formowana jest poza tym niezwykle odporna – pod tym względem wypada lepiej niż maszynowo wyrabiane cegły z dolnej półki. Wydajniej również ociepla pomieszczenia w mieszkaniu, zapewniając komfort termiczny o każdej porze roku. Cegła ręcznie formowana to również doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgotność – jest to materiał bardzo chłonny, zatem może wchłonąć aż 10% wilgoci z pomieszczenia. W ostatnich słowach należy napisać, iż cegła ręcznie formowana nie będzie znacznie kosztowniejsza od cegieł produkowanych maszynowo.