Co ma znaczenie w przypadku projektów domów energooszczędnych?

6 sierpnia 2017

Jeśli poszukujesz więcej wiadomości dotyczących przygotowania projektów domów energooszczędnych, skieruj się na http://barteksitarski.pl/projekty.html

Od kilku lat coraz więcej uwagi poświęca się oszczędzaniu energii. Świetnie wiemy już, iż mnóstwo źródeł energii jest nieodnawialnych, co nakłada na nas obowiązek ograniczenia ich zużycia. Z kolei ograniczone zużycie energii w każdej sytuacji oznacza niższe rachunki. Właśnie z tego powodu powstała idea domów energooszczędnych, które aktualnie cieszą się ogromną popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy budynek może zostać uznany za energooszczędny?

Najważniejszym elementem w przypadku domów energooszczędnych jest wielkość – im dom ma mniejsze rozmiary, tym mniejsze będzie generował straty ciepła. Z jakiego powodu tak się dzieje? Wszystko wynika z powierzchni przegród, które pokonuje ciepło. Jeżeli zależy nam na tym, by wydatki na ogrzewanie nie były zbyt wysokie, koniecznie trzeba postawić na dom o niewielkiej powierzchni. Nie należy jednocześnie zapominać, że powierzchnia przegród zależna jest również od kształtu domu. I tutaj zasada jest bardzo prosta – im bardziej zwarta jest bryła domu, tym straty ciepła są mniejsze. Wpływ na straty ciepła mają także okna. W domach energooszczędnych nie należy wybierać ogromnych tafli, które sięgają od podłogi aż do samego sufitu. Okna są bowiem zawsze potencjalnymi punktami, przez które ciepło może przedostawać się na zewnątrz. Takie duże okna można umieszczać wyłącznie od strony południowej, która jest porządnie nasłoneczniona. Zabronione jest w domach energooszczędnych wykorzystywanie dużych okien od strony północnej. Osoby, które nie chciałyby jednak rezygnować z wielkich okien, powinny zdecydować się na te, których standardowy współczynnik przenikania ciepła ma niską wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy wybudowane z drewna gwarantują mniejsze zużycie energii?

Domy drewniane także mogą być domami energooszczędnymi. Wszystko zależy bowiem od zaprezentowanych wcześniej elementów. Stawiając na niezbyt duży rozmiar, zwartą bryłę nieruchomości oraz poprawnie dobrane okna, można mieć pewność, że straty ciepła nie będą zbyt duże.

Dane adresowe:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]