Czym grozi brak izolacji fundamentów?

24 listopada 2016

Fundamenty to z całą pewnością kluczowe części budynku. Jeśli będą zniszczone staną się zagrożeniem dla całego obiektu. Największym zagrożeniem dla nich jest wilgoć, gdyż może prędko je zniszczyć, a efekty tego będą odczuwalne dla wszystkich mieszkańców. Chcąc temu zapobiec należy już na etapie projektowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki temu w późniejszych latach nie będą niezbędne kosztowne oraz naprawdę złożone prace naprawcze. Skutki mokrych ścian będą szczególnie widoczne na najniższych piętrach domu. Jak wiec je odróżnić? Jakie techniki pozwolą na zapobiegnięcie im?

Zadania izolacji fundamentów

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, zawilgocenie może być naprawdę groźne dla domu. Jeśli woda podniesie się do ścian, początkowym symptomem jest łuszczenie tynku, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Naprawdę prędko wszak mury zajmują grzyby i glony, zaś te potrafią okazać się bezpośrednim niebezpieczeństwem dla zdrowia lokatorów domu. Naprawdę groźne są dla osób z uczuleniami i chorobami systemu odpornościowego, bo u nich niekiedy owocują także zgonem. To z tego powodu tak ważne jest to, by fundamenty były odpowiednio odizolowane przed niszczycielskim wpływem wody. Jakie techniki na to pozwalają?

Typy izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie najważniejsze metody izolacji fundamentów – poziomą i pionową. Pierwsza chroni przed wnikaniem wilgoci i uszkadzaniem ścian. Pionowa natomiast zabezpiecza fundamenty przed opadami i wodą gruntową. Zależnie od rodzaju ryzyka, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest w szczególności na obszarach, gdzie nierzadko występują powodzie. Ważne okazuje się również to, które materiały będą wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie warto wybierać produkty uznanych producentów.