
Domy góralskie – projektowanie i budowa
1 listopada 2016Więcej informacji o domach góralskich
Z początku wznoszone były tylko na Podhalu, dziś zaś wpływy stylu zakopiańskiego zauważyć można również w pozostałych regionach naszego kraju. Domy góralskie, mimo swojej nazwy, pojawiają się też na północy Polski, a ich popularność rośnie w wielkim tempie. Czym powinniśmy to tłumaczyć? Jakie zalety mają domy góralskie?
Skąd wzięły się domy góralskie?
Mimo że wznoszone są już od wieków, w świadomości większości architektura zakopiańska zaistniała dzięki Stanisławowi Witkiewiczowi – zaczerpnięte stąd rozwiązania wykorzystał do opracowania nieznanego do tej pory, oryginalnego języka architektonicznego. Z czasem to budownictwo zdobyło uznanie poza Tatrami, ale wciąż jest powszechnie wiąże się z tym regionem.
Materiały do budowy domów góralskich
Kluczowym surowcem, z jakiego wznosi się domy góralskie jest oczywiście drewno. Najpierw wykorzystywano tylko drzewa rosnące w w pobliżu Zakopanego, ale z czasem inżynierzy zaczęli również używać drewna egzotycznego, które jest odporne na upały czy mrozy oraz wilgoć.
Charakterystyczne cechy domów góralskich
Domy góralskie najłatwiej rozpoznać możemy dzięki charakterystycznym, spadzistym dachom oraz wykonanych ze skały podmurówkach. Domy góralskie trudno byłoby również wyobrazić sobie bez tarasów i typowych detali ozdobnych, będących nieraz dziełem najlepszych rzeźbiarzy.
Dlaczego opłaca się zdecydować się na domy góralskie
Są popularne w szczególności ze względu na swój niezwykły wygląd, ale ich mocne strony na tym się nie kończą. Warto dodać, iż zbudowane w w największym stopniu z drewna, tworzą bardzo zdrowy mikroklimat, a użyte do ich produkcji materiały są całkowicie ekologiczne.
Dane adresowe:
"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392
Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail:
[email protected]