Fugowanie klinkieru techniki

5 kwietnia 2017

Klinkier cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród inżynierów. To zainteresowanie tym surowce nie powinno oczywiście zaskakiwać. Klinkier bowiem świetnie się prezentuje, a proces jego produkcji sprawia, że nie zagrażają mu wilgoć, grzyby lub uszkodzenia mechaniczne. Żeby jednak ściana zewnętrzna z tego surowca wytrzymała naprawdę długo, musimy właściwie ją założyć. Źródłem najpoważniejszych problemów jest zazwyczaj fugowanie klinkieru – nie zaszkodzi zatem napisać, jak wykonać to bezbłędnie.

Do fugowania klinkieru zastosuj dobrą spoinę

Cegły klinkierowe potrzebują zazwyczaj mocniejszego spoiwa niż inne produkty ceramiczne. Z tej przyczyny wybierając na wykonaną z nich elewację, warto zawczasu kupić właściwą spoinę. Aby fugowanie klinkieru przyniosło spodziewane skutki, musimy wybrać fugę dedykowaną do tych właśnie zastosowań. Produkty tego rodzaju na pewno znajdziemy w składach budowlanych, a zróżnicowanie cenowe to gwarancja, że zawsze znajdziemy fugę, która spełni nasze oczekiwania i nie okaże się dużym wysiłkiem dla naszego portfela.

Fugowanie klinkieru – jak to zrobić?

Warto w szczególności wiedzieć, iż zeskrobanie suchej zaprawy z powierzchni płytek klinkierowych jest dużo cięższe niż w przypadku innych surowców. Z tego też względu podczas fugowania klinkieru nie wolno zapominać o fudze wyciskanej poza krawędzie – należy bezzwłocznie ją usuwać. Bardzo ważną kwestią jest też uprzednie oczyszczenie podłoża – także niewielkie zanieczyszczenia mogą bowiem mieć wpływ na trzymanie się płytek.