Gdzie wynająć rusztowania?

9 lipca 2016

Rusztowania to kluczowe części wyposażenia ekip budowlanych. Pozwalają na bezproblemowe dotarcie do wysoko ulokowanych pięter obiektów, nie stwarzając przy tym zagrożenia dla przebywających u góry osób. Dzięki rusztowaniom renowacje zabytkowych świątyń, bloków oraz wieżowców są zdecydowanie łatwiejsze niż dawniej. Rusztowania są również wykorzystywane przez firmy parające się myciem szyb oraz konserwacją sieci energetycznych. Używane są również w przetwórstwie chemicznym. Oprócz rusztowań stacjonarnych stosowane są też modele przesuwane – przydatne zwłaszcza przy robotach obejmujących duże obiekty.

Surowce na rusztowania

Dawniej rusztowania robione były zazwyczaj z drewna. Podobne modele były co prawna nieciężkie, lecz niesolidne, co powodowało, że przy skończonym remoncie konieczne były przynajmniej drobne naprawy. Do dziś na Dalekim Wschodzie rusztowania wykonuje się z bambusa. Dziś najpopularniejszym rodzajem rusztowań okazują się konstrukcje wyprodukowane ze stali, która jest surowcem solidnym, a przy tym stosunkowo łatwym w przenoszeniu. Jeszcze lżejsze okazuje się aluminium, które stosuje się zwłaszcza do wykonywania rusztowań przesuwanych, które powinny być jak najlżejsze.

Kto wynajmie rusztowania?

Z uwagi na ochronę osób przebywających na rusztowaniach, naprawdę ważne będzie to, od jakiej firmy je wynajmiemy. Należy wybierać przede wszystkim firmy z dobrą renomą oraz polecane przez innych klientów. Dowiedzmy się też, czy dana ekipa świadczy poza tym złożenie i rozłożenie rusztowań – będzie to bowiem zadanie, do którego potrzebne są odpowiednie kwalifikacje, a nie powinniśmy zapominać, iż bezpośrednio rzutuje to na bezpieczeństwo znajdujących się na górze osób. Koszty wynajmu rusztowań są bardzo zróżnicowane i wynikają z czasu ich udostępnienia, metrażu rusztowań i innych rzeczy.