Hydroizolacja fundamentów – chrońmy domy przed wilgocią

30 września 2016

Stawiając na budowę domu, należy pamiętać o rozmaitych pracach. Do tych postrzeganych jako najistotniejsze zalicza się hydroizolacje fundamentów. To na tyle ważna część prac, że najlepiej ich przeprowadzenie powierzyć fachowcom posiadającym wielkie kwalifikacje i długoletnie doświadczenie w tym zakresie.

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest to tak istotne?

Hydroizolacja fundamentów sprawnie ochrania budynek przed wpływem wilgoci. Należy wiedzieć, że bezpośrednie oddziaływanie wilgoci na fundamenty poważnie zmniejsza właściwości termiczne budynku. Dochodzi wtedy do wyziębienia murów, które są przez to dużo bardziej narażone na rozwój grzybów wywierających negatywny wpływ na zdrowie lokatorów. Aktualnie stosowane są dwa rodzaje izolacji: przeciwwodna oraz przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna stosowana jest wtedy, kiedy woda zalega w niewielkiej odległości od bryły budynku. Jest doskonała także wtedy, gdy woda wywiera ciśnienie mające charakter hydrostatyczny na strukturę fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa zaś gwarantuje kompleksowe zabezpieczenie przed wpływem wody i wilgoci w wypadku, gdy nie jest wywierane ciśnienie na konkretne elementy konstrukcyjne.

Hydroizolacja fundamentów – gdzie jest stosowana

Hydroizolacje fundamentów wykonuje się na ten moment zarówno w budynkach o charakterze mieszkalnym, jak i w obiektach przemysłowych. Trzeba pamiętać, że przy wykonywaniu hydroizolacji fundamentów niezbędne jest zabezpieczenie miejsc trudno dostępnych. Są to narożniki, załamania i łączenia ścian. Z tego powodu wykonanie hydroizolacji nakłada konieczność przygotowania odrębnego projektu prac. Realizację hydroizolacji najrozsądniej jest powierzyć profesjonalistom, którzy mają tak kwalifikacje, jak i doświadczenie w tego rodzaju przedsięwzięciach. Tylko wówczas ma się pewność, że wszystko zostanie zrobione tak, jak powinno, a sama izolacja bardzo dobrze wypełni swoje zadanie.