Hydroizolacja ściany fundamentowej – jak sprawić, aby ściana była trwała

23 listopada 2016

Każdy dom wykonany jest z paru typów ścian. Do tych o wielkim znaczeniu z całą pewnością wlicza się ściana fundamentowa, która często nazywana jest po prostu fundamentem. Fundament stanowi podwalinę nieruchomości. To on przejmuje wszystkie obciążenia, a następnie przekazuje je na grunt. Dzięki temu całość konstrukcji nieruchomości jest stabilna. Rolą ściany fundamentowej jest w związku z tym powiązanie w sposób naprawdę stabilny konstrukcji budynku z gruntem. Nie trudno więc domyśleć się, że ściana fundamentowa musi zostać odpowiednio postawiona.

Ściana fundamentowa – właściwe metody hydroizolacji

Aby ściana fundamentowa odznaczała się trwałością i odpowiednio spełniała nałożoną na nią rolę, powinna zostać odpowiednio osłaniana przed działaniem wody. Powinno się wiedzieć, że wielu inwestorów, architektów, a nawet ekip budowlanych nie dysponuje wystarczającą wiedzą, która pozwala na dopasowanie najlepszej metody hydroizolacji. Stosowanie źle dobranych materiałów hydroizolacyjnych oraz niewłaściwie dobrany materiał budulcowy powodują, że ściana fundamentowa może nie być odporna na wpływ wody. A wówczas wystąpić mogą bardzo duże problemy.

Ściana fundamentowa – zasady pracy i dobry materiał

Najlepszym materiałem do postawienia ściany fundamentowej jest beton. Sprawdzi się on głównie tam, gdzie poziom wód w gruncie jest bardzo wysoki. Na materiale tego rodzaju bez trudu nakłada się naprawdę skutecznie funkcjonującą hydroizolację. Powinno się jednak wiedzieć, że jeżeli w ścianie zrobiono łączenie fug, to miejsca te powinny zostać zabezpieczone w szczególny sposób. Jest to wynikiem tego, że miejsca te są słabe i to najczęściej właśnie przez nie przedostaje się woda gruntowa, powodując uszkodzenie ściany. Dość słabym materiałem na ściany fundamentowe okazuje się być natomiast czerwona cegła. Ten budulec wilgoć przenika bez żadnego problemu. Co więcej, wilgoć wspina się po ścianie, powodując takie defekty, jak puchnięcie, aż wreszcie odpadanie tynku. Do tego pojawić się mogą brzydkie plamy. Z tego powodu zrobienie hydroizolacji ściany fundamentowej najlepiej jest zlecić doświadczonej firmie.