Izolacja pionowa i pozioma – chroń nieruchomość przed wilgocią

18 grudnia 2016

Każdy, kto ma w planach budowę domu, pragnie, by możliwie jak najdłużej zachował on perfekcyjny stan. Nie jest to jednak możliwe, jeżeli nie zostanie wykonana odpowiednia izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja doskonale chroni przed wilgocią na murach, w konsekwencji czego sprawia, że są one wolne od brzydkich plam, a w domu nie pachnie wilgocią.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie i znaczenie

Jednym z objawów źle zrobionej izolacji budynków jest zawilgocenie ścian. Do tego dochodzą puchnące tynki oraz wspomniane na początku artykułu plamy, które najczęściej pojawiają się na parterze oraz w piwnicy. Takie problemy bardzo często obserwuje się w tych budynkach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. I nie ma tu najmniejszego znaczenia czy w grę wchodzą o budynki współczesne, czy te wybudowane bardzo dawno. By odtworzyć źle zrobioną lub brakującą izolację poziomą, trzeba określić do jakiego pułapu powinna ona sięgać, a następnie na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać około 10 nawiertów leżących ukośnie. Następnie przygotowane wloty trzeba napełnić stosując w tym celu specjalny roztwór, który ma działanie uszczelniające. Posiada on właściwości higroskopijne, przez co skutecznie uszczelnia fugi i powstrzymuje przepływanie wody w górne obszary ściany. By jednak izolacja o charakterze poziomym była naprawdę efektywna, konieczne jest także odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu należy najpierw skuć tynki, które uległy zawilgoceniu, oczyścić mury, pogłębić fugi, a na koniec powlec wszystko substancją izolującym. Dopełnieniem robót budowlanych jest ocieplenie ścian polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją zrobić?

Przygotowanie hydroizolacji budynku najrozsądniej jest zlecić doświadczonej firmie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wówczas można być pewnym, że prace będą przeprowadzone we właściwy sposób, a izolacja się sprawdzi.