Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – podstawa budowy

18 listopada 2016

Fundamenty to najważniejszy element każdego budynku. Już na etapie budowy należy zatroszczyć się o to, żeby konstrukcja była wytrzymała. Wspaniale sprawdzi się w tym celu izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Sprawdźmy zatem dlaczego trzeba ją zastosować.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – ochroń budynek przed szkodliwym działaniem wód gruntowych

Warunki środowiskowe mają duży wpływ na konstrukcję domu. Negatywne konsekwencje ma szczególnie oddziaływanie wilgoci, co może prowadzić do błyskawicznej utraty ciepła. Wilgotne fundamenty powodują, że spada poziom izolacji termicznej, a tym samym ogrzewanie staje się kosztowne. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest najczęściej wykorzystywaną metodą hydroizolacji chroniącą nieruchomość przed niszczącym działaniem wilgoci oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Stosuje się ją tak w budynkach użytkowych, jak i przemysłowych. Podstawę budynku osłania się przy pomocy rozmaitych rodzajów izolacji. Izolację przeciwwodną stosuje się na bardzo wilgotnych terenach, gdy mamy do czynienia z tzw. wodą naporową. Z kolei znacznie częściej stosowana jest izolacja przeciwwilgociowa, pomagająca zabezpieczyć ściany przed wodą opadową.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zadbaj o kąty, krawędzie i brzegi ścian

Fundamenty można izolować na zewnątrz i od wewnątrz. Wykorzystuje się do tego różnorodne materiały budowlane, takie jak roztwory bitumiczne, folie tłoczone, masy asfaltowe oraz powłoki polimerowe. Należy podkreślić, że profesjonalna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga wykonania oddzielnych schematów dla newralgicznych części takich jak rogi, załamania i brzegi ścian. Dlatego roboty najlepiej zlecić specjalistom o renomowanej pozycji na rynku – tylko wówczas będziemy pewni, że nieruchomość jest właściwie zakonserwowana przed oddziaływaniem wód gruntowych.