Jak buduje się drogi

26 czerwca 2016

Lata trudności z drogami w naszym kraju szczęśliwie już się kończą, a my możemy poruszać się po dobrze utrzymanych jezdniach. W ogromnej mierze jest to z pewnością efekt coraz lepszego wykonawstwa, lecz najważniejsze okazują się surowce, z jakich dziś buduje się drogi. W przeciwieństwie do tych stosowanych niegdyś, współczesne materiały nawet po dekadach zachowują swoje właściwości, zdając egzamin w każdych warunkach. Jakie więc surowce najczęściej stosują aktualnie budowniczy dróg?

Drogi z powierzchnią Safegrip

W roli nawierzchni dróg profesjonaliści wykorzystują obecnie innowacyjne surowce, które często nie okazują się zwykłym bitumem. Wśród nich jest Safegrip, który spełnia różne rolę – jest nawierzchnią, a jednocześnie izoluje dolne poziomy od deszczu. Jego położenie nie pociąga za sobą najmniejszych problemów i nie wymaga użycia wysokiej temperatury. Z uwagi na to, że nie pęka, jest stosowany w rozmaitych drogach – od placu zabaw aż po główne jezdnie.

Koniec problemów z gruntowymi drogami

Przy budowaniu dróg rowerowych w lasach czy alejek parkowych asfaltowa niewierzchnia często nie się sprawdza, gdyż trudno dostosować ją wizualnie do naturalnej okolicy. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają na ich utwardzenie. Najskuteczniejszą z nich okazuje się Stabicol CE, który po aplikacji z wodą utwardza ziemię i pozwala uniknąć jej rozsypywaniu. Jest to jednocześnie technika w stu procentach ekologiczna, zaś piasek można później zastosować drugi raz.