Kiedy warto wybrać okna skrzynkowe?

25 listopada 2016

Więcej szczegółów o oknach skrzynkowych

Okna skrzynkowe kojarzymy w szczególności z wiekowymi budynkami. Często spotkać je można w starych gmachach, starych chałupach oraz pałacach. Dziś są one produkowane zwłaszcza z myślą o założeniu w tego rodzaju, gdyż zastosowanie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Należy przy tym zaznaczyć, że z uwagi na ich względy wizualne coraz częściej montowane są także we współczesnych budynkach. Tym bardziej, że obecne wersje są tak samo funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi technikami. Jak więc prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Jak skonstruowane są okna skrzynkowe?

Nazwa okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Jest to pewnego rodzaju izolator, który zabezpiecza wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach często podzielone są na cztery części – dwa u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są zamykane osobno i dawniej służyły do wentylowania pomieszczeń. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w budynkach wzniesionych przed laty – na przykład domach ceglanych.

Okna skrzynkowe – materiały

Okna skrzynkowe, tak jak inne typy, powinny być wykonane z odpowiedniego materiału. Dotychczas najczęściej wybierano sosnę oraz modrzew, jednak od niedawna ich twórcy wykorzystują także gatunki egzotyczne. Drewna takie jak np. meranti są bowiem znacznie bardziej odporne na wpływ deszczu, wiatru i skrajnych mrozów.

Dane adresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]