Monter budowy – podstawowe informacje

18 lutego 2017

Jeżeli potrzebujesz fachowej porady montera budowy, zajrzyj na abcszalunki.pl/o-firmie/

Monter budowy to wykwalifikowany specjalista, bez którego nie mogą zacząć się prace budowlane. Na czym polega ta praca i jakie uprawnienia należy posiadać, żeby ją wykonywać?

Monter budowy – odpowiednie przepisy normatywne

Praca montera budowy jest uregulowana odpowiednimi aktami normatywnymi. Rozporządzenia ministerstwa gospodarki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy robót budowlanych mówią o tym, że osoba obsługująca rusztowania musi przejść odpowiednie szkolenie z użytkowania maszyn i zasad BHP, a także pozytywnie zdać test wiedzy. Następnie otrzymuje się świadectwo oraz adnotację w książce operatora. Praca montera związana jest z ryzykiem śmiertelnego upadku, dlatego osoby te muszą posiadać specjalistyczne pasy bezpieczeństwa. Także pomocnik montera musi uczestniczyć w szkoleniu, mieć zaświadczenie lekarskie, nosić specjalne rękawice i hełm ochronny. Przepisy mają zapobiec wystąpieniu groźnych sytuacji.

Monter budowy – demontowanie konstrukcji i konserwacja komponentów

Monter montuje tymczasowe konstrukcje na terenie budowy – to właśnie one ułatwiają wykonanie wszystkich prac. Do zadań montera należy między innymi spawanie komponentów rusztowań stalowych, wykonanych z żelbetu, zrobionych z drewna, zabezpieczanie antykorozyjne stalowych elementów, stosowanie się do instrukcji zamieszczonych w planie montażu, a także demontowanie konstrukcji oraz modernizowanie wszystkich elementów. Rusztowania montuje się na zewnątrz i środku budynku, na kopułach, halach, czyli praca ta narażona jest na wpływ czynników atmosferycznych. Prace odbywają się na podstawie specjalnego planu, dlatego niezwykle ważne jest, żeby osoba montująca konstrukcje posiadała stosowne uprawnienia. Ważne jest także doświadczenie. Całość prac można zlecić firmie zewnętrznej, która zatrudnia doświadczonych specjalistów.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]