Nawierzchnie drogowe z nowoczesnych materiałów

26 września 2016

Jakość dróg zależy zarówno od wykonawstwa, jak i zastosowanych do tego materiałów. Te, które używane są dziś w naszym kraju, w niczym nie przypominają nawierzchni drogowych stosowanych kiedyś. Są one znacznie bardziej wytrzymałe, co w ogromnej mierze wpływa na komfort jazdy, natomiast ich wyłożenie odbywa się znacznie prędzej niż kiedyś. To dzięki nim współczesne drogi rzadziej się uszkadzają, a my możemy bez problemów podróżować po całym kraju. Jakie jednak technologie wykorzystują obecnie drogowcy? Na jakich zasadach się one opierają?

Nawierzchnie drogowe z asfaltu

Współczesne nawierzchnie drogowe nierzadko pełnią dwie role jednocześnie – są powierzchnią górną i oddzielającą. Wśród nich powinniśmy wymienić przede wszystkim nawierzchnię drogową Safegrip, która jest wytrzymała oraz niezawodna we wszystkich sytuacjach. Drogowcy często też sięgają po nawierzchnię Microdeck – jest to technika charakteryzująca się prostotą wyłożenia i naprawdę wytrzymała, a przy tym gwarantująca kierowcom właściwą przyczepność.

Szczeliny w nawierzchniach drogowych

Na mostach czy niektórych placach wymagane będzie wykorzystanie dylatacji, które zminimalizują wstrząsy będące skutkiem ruchu aut. Ze względu na ochronę kierowców znajdujących się na moście, dylatacyjne nawierzchnie drogowe muszą być najwyższej klasy – plastyczne i wytrzymałe. Wśród nich jest Rubi-Joint, bo doskonale przenosi obciążenia poziome, jak i poziome, a dzięki temu gwarantuje dobre działanie elementów tych obiektów.