Pompa próżniowa

3 listopada 2016

Pompy próżniowe to maszyny, dzięki którym mamy możliwość wypompować powietrze z zamkniętych układów. Chętnie korzysta się z nich w rozmaitych gałęziach przemysłu, a ich producenci stworzyli już wiele rodzajów, wśród których wszystkie mają trochę inne przeznaczenie. W jaki sposób konkretnie pracują? W jakich miejscach najczęściej są używane pompy próżniowe?

Jak są zrobione pompy próżniowe

Pompy próżniowe by wypompować gaz z danej przestrzeni wytwarzają podciśnienie. Pojedyncze urządzenia wyróżniają się różną mocą, którą mierzy się objętością powietrza, którą są w stanie w danym czasie wypompować. Istotne jest również największe ciśnienie, które mogą wygenerować.

Rodzaje pomp próżniowych

Ze względu na mnogość przykładów ich użycia, powstało wiele typów ssaw. Najczęściej spotyka się pompy próżniowe strumieniowe, jonowo-sorpcyjne, jonowe oraz adsorpcyjne. Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszą się zaś ssawy tłokowe i radialne.

Pompy próżniowe – w jakich miejscach są spotykane?

Najpopularniejszym przykładem wykorzystania pomp próżniowych okazują się systemy klimatyzacyjne, w których nie tylko są jednym z kluczowych elementów ich konstrukcji, ale również wykorzystywane są podczas ich konserwacji. Pompy próżniowe spotyka się również w przemyśle drukarskim, w sprzęcie szpitalnym lub produkcji plastików. Niezwykle często używane są również w mleczarstwie, gdzie pełną funkcję istotnej części urządzeń do udoju. Powinniśmy poza tym zaznaczyć, iż pompy są ważną częścią zaopatrzenia laboratoriów.