Poznajmy bliżej okna ze szprosami

9 listopada 2017

Zwiedzając Polskę, można zauważyć, że w dużej części domów znajdują się okna z szczeblinami. Szczebliny częściej nazywane są szprosami. Tego rodzaju okna znane są od bardzo dawna. Dzisiaj okna te znów stają się popularne.

Okna ze szprosami: jaka jest ich funkcja?

Na przestrzeni lat ich funkcja uległa zmianie. Kilkadziesiąt lat temu nie istniała możliwość wyprodukowania wielkich tafli szkła. Szprosy podtrzymywały więc szyby, dzieląc je przy tym na parę pól. Charakterystyczną cechą szprosów są wręby, na których mocuje się szyby. Dzisiaj wybiera się okna ze szprosami przede wszystkim dlatego, że bardzo dobrze wyglądają. Rzecz jasna szprosy w dalszym ciągu mogą spełniać funkcję praktyczną. Można je wykorzystać, by wzmocnić konstrukcję okien z bardzo dużymi przeszkleniami. Dzieląc szybę na pola o mniejszej powierzchni, szprosy sprawiają, że okno jest bardziej sztywne.

Okna ze szprosami: typy i materiały przeznaczone do produkcji

Producenci okien mają aktualnie do zaoferowania okna z kilkoma rodzajami szprosów. Zalicza się do nich:
– szprosy międzyszybowe: umieszczane są pomiędzy szybami. Okna z tak wmontowanymi szprosami można łatwo myć. Są montowane na stałe, mogą mieć różne kolory;
– konstrukcyjne: najsilniej nawiązują do szprosów stosowanych wiele lat temu. Okna z tego rodzaju szprosami montuje się w zabytkowych obiektach. Rzecz jasna mogą być montowane również w nowych, jeśli stylem przywodzą na myśl chociażby szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym rodzajem szprosów ma w ofercie zaledwie jeden polski producent. Jego nazwa nawiązuje do Ojcowskiego Parku Narodowego. Wytwarzane są z materiałów tego samego typu co ramy okienne. Jeśli więc rama okienna zrobiona została z drewna, także szprosy są z drewna. Stosuje się także aluminium, PCV albo włókna szklane.
Szprosy wykonane z naturalnego drewna prezentują się (według nas) najkorzystniej. Dzielące okna na pola o mniejszej powierzchni szprosy przypominają stare budownictwo, ale dobrze wyglądają także w naprawdę dużych oraz nowoczesnych przeszkleniach.