Projekty domów góralskich – typowe cechy tradycyjnego stylu

15 czerwca 2017

Jeśli potrzebujesz szczegółowych wiadomości dotyczących przygotowania projektów domów góralskich, skieruj się w to miejsce

Architektura góralska charakterystyczna jest dla okolic Tatr. Wyodrębniła się w połowie XIX wieku. Od samego początku budziła zachwyt i wielkie zainteresowanie. Nie inaczej jest teraz, gdyż nie brakuje osób, które stawiają na budowę domów z drewna. Największą popularnością cieszą się te z bali, które idealnie sprawdzają się w roli tak domów całorocznych, jak i sezonowych.

Projekty domów góralskich – z jakiego powodu domy wykonane z drewna są tak lubiane?

Domy wznoszone z drewna cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. W dużej mierze jest to wynik wyjątkowej urody tego rodzaju nieruchomości. Zachwycają one dokładnością wykonania. Drewno to materiał wyjątkowej urody. Pod tym względem nie jest w stanie mu dorównać żaden inny materiał wykorzystywany do budowy domów. Do tego domy te cechują się wyjątkowym mikroklimatem, który w sposób naprawdę korzystny wpływa na nasz organizm. To właśnie dlatego domy wykonane z drewna polecane są przede wszystkim osobom chorującym na astmę, alergię oraz innego rodzaju trudności z układem oddechowym. A jak prezentują się domy góralskie wykonane w stylu tradycyjnym? Cechą typową jest między innymi dwuokapowy dach. Doskonale jest, jeśli pokryty jest on gontem. Z uwagi jednak na wysokie ceny takiego materiału, osoby wybierające dom w tradycyjnym stylu góralskim najczęściej stawiają na odmienny rodzaj krycia. Kolejną cechą są okna mające mały rozmiar i wysoka, wykonana z kamienia podmurówka. Weranda, ganek czy taras to także elementy typowe dla domów w klasycznym stylu podhalańskim. Na początku styl góralski wyróżniał się jeszcze licznymi zdobieniami. Na początku XX stulecia zaczęto jednak stosować je coraz rzadziej.

Projekty domów góralskich – zdecyduj się na pomoc fachowca

Decydując się na dom w klasycznym stylu góralskim, należy zdecydować na usługi architekta, który specjalizuje się w przygotowywaniu projektów obiektów budowlanych właśnie w tym stylu. Tylko wtedy można mieć pewność, że projekt będzie zrealizowany prawidłowo, a wszystkie charakterystyczne elementy tradycyjnego stylu zostaną ujęte.

Dane adresowe:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]