Tarcica i jej zastosowanie

26 listopada 2017

Produkt drzewny, jakim jest tarcica, ma bardzo ważne zastosowanie głównie w przemyśle budowlanym, a także w wytwarzaniu artykułów do wykończenia wnętrz. Na zakres jej wykorzystywania mocno wpływa to, iż produkt ten oferowany jest w różnych rodzajach, które determinują wymiary tarcicy.

Tarcica mokra i sucha, obrzynana i nieobrzynana

Tartaki oferują swym klientom różne typy tego produktu drzewnego. Przede wszystkim wybrać można tarcicę mokrą oraz suchą. Tarcica sucha powstaje poprzez wcześniej przetartego za pomocą pilarek okrągłego drewna. By zmniejszyć jej wilgotność, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Celem tego zabiegu jest nie tylko nadanie jej niższego stopnia wilgotności, co określa się w procentach, ale też określonych właściwości, za jakie odpowiedzialny jest poziom wilgotności. Tarcica mokra natomiast nie jest poddawana suszeniu. Tarcicę dzieli się także na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak łatwo można wywnioskować, ten pierwszy rodzaj to tarcica poddana specjalnemu zabiegowi mechanicznemu, w wyniku którego wszystkie jej płaszczyzny są wyrównane. Tarcica nieobrzynana ma zaś obrobione tylko dwie powierzchnie równoległe. Ponadto możliwe jest produkowanie tarcicy w rozmaitych rozmiarach. Z podstawowej formy tarcicy produkuje się między innymi deski, belki, listwy, bale i łaty.

Tarcica – do czego jest użytkowana?

Dobrej jakości tarcica, wytworzona z dobrego gatunkowo drewna i poddana precyzyjnej obróbce, używana jest wszędzie tam, gdzie niezbędne są duże walory wizualne oraz znakomite parametry użytkowe. Natomiast tarcica prezentująca niższą jakość wykorzystywana jest głównie do produkcji papieru, a także w przemyśle budowlanym, najczęściej do produkcji więźb dachowych oraz konstrukcji obiektów.