Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

27 września 2023

Chcesz kupić szalunki Kraków? Kliknij tutaj.

Szalunki, zwane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Przeważnie stosuje się je podczas wylewania murów betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, żeby nadać im należyty kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się także w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie przestrzeni na bramy, okna i drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i w jaki sposób mogą nabyć je inwestorzy.

Systemy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ albo drewnianych desek, która po zdemontowaniu może być użyta powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – wielu wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, drewna bądź metalu, a także zestawiać dwa albo trzy surowce. Na ogół jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję łączą łączniki, belki, narożniki i głowice ze stali bądź aluminium.

Wynajem szalunków – nie musisz ich kupować?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku zespołów, które zwykle świadczą odmienne usługi i inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować jeden obiekt. Kupno wszelkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłoby całkowicie nierentowne . Dużo mądrzejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]