Zabezpiecz budynek przed wilgocią – o hydroizolacji

5 listopada 2017

Odpowiednie zabezpieczenie budynków przed negatywnym działaniem wody jest ogromnie istotne. Nawet perfekcyjnie wykonany, solidny budynek, zbudowany z materiałów wysokiej jakości, może ulec destrukcji z powodu działania wody. Stanie się tak, gdy nie dopełni się obowiązku zrobienia hydroizolacji bądź też przeprowadzi te prace niewłaściwie bądź z zastosowaniem słabo działających materiałów.

Dlaczego hydroizolacja jest konieczna?

Każdy budynek może mieć kontakt z wodą, nie tylko jeżeli znajduje się na gruncie podmokłym. Wilgoć szkodzi zaś wszystkim materiałom budowlanym (przede wszystkim cegłom glinianym) – rozpulchnia je, uszkadza tynki i sprawia, iż budynek nie tylko wygląda nieestetycznie z powodu zawilgoconych ścian, lecz również zwyczajnie niszczeje. Utrudnia to jego użytkowanie, a nierzadko wręcz, ze względu na wilgoć wewnątrz, czyni je niemożliwym do zamieszkania. Oczywiście najmocniej zagrożone destrukcyjnym działaniem wody są fundamenty, a to one stanowią o stabilności obiektu, co sprawia, że ich zabezpieczenie jest szczególnie istotne. Co więcej, wilgotne fundamenty sprawiają, iż w budynku panuje niższa temperatura. Działanie wody i wynikające z tego skutki znacznie zmniejszają także wartość obiektu, korzystniej zatem zabezpieczyć się przed tym, wybierając dobrą hydroizolację.

Efektywna hydroizolacja

Do ochrony budynków przed kontaktem z wodą wykorzystuje się rozmaite techniki i materiały, zawsze jednak, kiedy pożąda się trwałości oraz funkcjonalności, trzeba postawić na produkty doskonałej jakości, dostarczane przez cenionych producentów. W innym przypadku po niedługim czasie potrzebna może być wymiana izolacji, jej naprawa czy uszczelnienie, a to pochłania wielkie środki finansowe i wymaga obszernych prac remontowych.
Jeśli chodzi o typy hydroizolacji, to wykonuje się hydroizolację poziomą oraz pionową. Ta pierwsza chroni przed wciąganiem wody przez ściany fundamentów, druga natomiast ochrania obiekt przed zewnętrzną wilgocią.