E-faktura dostępna dla każdego przedsiębiorcy w Krajowym Systemie e-Faktur

23 sierpnia 2022

Na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/ odnajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o e-fakturach.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże finalnie osobom prowadzącym działalność na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – atuty tego rozwiązania

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie zdefiniowaną strukturę informacji zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo niewiele powie osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, lecz dla dostosowanej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur ten dokument będzie absolutnie zrozumiały. Dzięki temu, że faktury mają jednakowy format obojętnie jakie aplikacje księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znamienny krok naprzód głównie dla biur rachunkowych, które dotychczas raz za razem spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania przez oprogramowanie księgowe danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej czy pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana całkiem wyklucza ewentualność błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez człowieka, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur zwalnia z obowiązku wysyłania pliku JPK_FA

Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy między innymi nie są zobowiązani wysyłać pliku JPK_FA, szybciej dostaną zwrot VAT, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (system przechowuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku akcyzowego, dochodowego i od towarów i usług. Watro dodać, że nieodzowność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania zewnętrznej aplikacji księgowej, lecz musi ona zostać zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]