wymiana funtów, kurs funta w kantorach

Funt – jego aktualny kurs i historyczne przeliczniki poznasz online

8 sierpnia 2021

Funt brytyjski, którego poprawną nazwą jest funt szterling, to jedna z najważniejszych światowych walut. Pomimo przynależności z początku do struktur EWG a następnie Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie weszła do strefy euro i zachowała swoją historyczną walutę.

Funt szterling – silny pieniądz, który przezwyciężył wiele problemów

Na skutek decyzji o Brexicie, który okazał się przewlekłym, ponad 4-letnim procesem, cena funta w stosunku do dolara oraz euro wyraźnie spadła. Było to związane m.in. z ogłoszeniem przez liczne podmioty, w tym instytucje finansowe, wycofania się z rynku brytyjskiego, co zwiastowało spadek ilości zatrudnianych pracowników, a pośrednio również obniżeniem wpływów do PKB. Odpracowywanie sporego spadku kursu funta brytyjskiego z połowy 2016 r. odbywa się bardzo wolno i przy dość zauważalnych skokach wartości waluty. Dodatkową przeciwnością w tym procesie stał się kryzys z 2020 r. spowodowany długim zamknięciem angielskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa COVID-19. Wypada aczkolwiek zaznaczyć, iż funt brytyjski to wyjątkowo silna waluta, będąca w obiegu na Starym Kontynencie już od dziewięciu stuleci, która w samym tylko ubiegłym wieku podźwignęła się po dużych spadkach spowodowanych zarzuceniem powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. czy legendarnym już ataku spekulantów walutowych z 1992 r.

Czy Polaków jeszcze interesuje aktualny kurs funta?

Funt pozostaje dla Polaków ważną walutą, w której wciąż chętnie inwestują swoje finanse. Jest tak głównie w związku z tym, że pomimo wyjścia UK z UE, gros zatrudnionych tam Polaków nie planuje wrócić do ojczyzny i nieustannie wspomaga finansowo swoje rodziny w Polsce. Aktualny kurs funta monitoruje więc znaczna grupa rodaków. Poszukują oni zwłaszcza szczegółowych informacji nie tylko o cenie tej waluty, ale częstokroć także wykresów historycznych dotyczących nawet pięciu lat wstecz. Takie informacje dostępne są m.in. na stronach kantorów online, które uaktualniają kurs co parę sekund. Dostęp do aktualnych danych umożliwia również czujnym inwestorom wymienić walutę po opłacalnym kursie.