Jakie firmy mogą skorzystać z faktoringu?

15 grudnia 2017

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest adresowany zwłaszcza do firm, które stosują odroczone czasy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do bezzwłocznego uregulowania zobowiązań. Poza tym jest to również idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw potrzebujących kolejnych form pokrycia wydatków związanych z ich działalnością. Na czym jednak opiera się faktoring? Dlaczego okazuje się tak efektywny? O jakich zasadach muszą pamiętać firmy, które zdecydują się na tę metodę pozyskania środków? Jak ustrzec się możliwych problemów związanych z faktoringiem?

Faktoring dla firm – co zyskamy?

Faktoring zwykle kojarzony jest przede wszystkim z cesją zobowiązań firmy przez bank. W rzeczywistości jest on połączeniem różnych rodzajów usług, a wykup należności będzie jedynie jego częścią. Polega on na cesji zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) przejmuje należności od faktoranta, a więc firmy. Oprócz tego zobowiązuje się zapewnić mu także pozostałe usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rozliczeń oraz porady finansowe. Na kształt umów faktoringowych w Polsce rzutują postanowienia kodeksu cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych.

Jak wybrać najlepszy faktoring dla firm?

Oferty kolejnych banków świadczących faktoring bywają niekiedy bardzo zróżnicowane. Aby uniknąć błędów, których rezultatem mogą być duże straty, powinniśmy starannie przeanalizować każdą z nich. Potrzebne będą wtedy odpowiednie umiejętności, których nierzadko zwyczajnie nie posiadamy. Z tego powodu znalezienie oferty powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, który powie nam, jak wybrać bank, jaki zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda dodatkowy koszt, jednak może okazać się, iż dzięki niemu unikniemy problemów.