Kilka słów o leasingu autobusów

12 maja 2016

Przedsiębiorstwa przewozowe, oferujące masowy transport osób, narażone są na wiele opłat, płynących z eksploatacji pojazdów, ich serwisu, a także cen paliwa. W szczególności dla początkujących przedsiębiorców, koszty takie mogą okazać się wysokie. A gdyby można było je nieco ograniczyć, a przez to ochronić raczkujące na rynku przedsiębiorstwo przewozowe? Wszystko może zmienić leasing pojazdów, na przykład autobusów.

Leasing autobusów – czym charakteryzuje się ten sposób finansowania?

Leasing to pewna forma umowy cywilno-prawnej, jaka wiąże się z możliwościami użyczenia leasingowanego przedmiotu odpłatnie, oczywiście na zasadach określonych w dokumencie. Tak więc za pomocą takiej umowy udostępnia się maszynę potrzebną do produkowania pewnego towaru lub pojazdy – takie jak autobusy, samochody osobowe i naczepy. Na podstawie dokumentu na leasing autobusów, określa się zatem ceny, które za udostępnienie pojazdu musi zapłacić osoba leasingująca, ale też kryteria, na podstawie których powinny postępować obie strony, na przykład, kto ma obowiązek zadbać o odpowiedni stan techniczny pojazduoraz o to, by samochód został zwrócony w takiej kondycji, w jakiej był wyprowadzony.

Dlaczego leasing autobusów może być opłacalny?

Ze względu na ciągle zmieniające się zapisy prawne, firmy transportowe – zwłaszcza te prywatne – nie mają pewności, że nie spotkają się z pewnymi komplikacjami. Świetnym tego przykładem są przedmieścia Warszawy – od początku 2017 roku, władze stolicy zabroniły firmom prywatnym oferować postoje na pewnych przystankach w centrum miasta. W takim przypadku kupno pojazdów staje się nieopłacalne, a najlepszym możliwym wyjściem byłoby zawarcie umowy leasingu autobusów na odpowiedni czas, ponieważ przewoźnik nie będzie martwić się, że realizuje te nie dające zysku kursy. Wystarczy jedynie odszukać właściwego doradcę, który wyjaśni klientowi jak podpisać odpowiedni typ umowy.