Leasing – idealne narzędzie dla firm

14 grudnia 2017

Leasing niewątpliwie jest wymieniany jako jeden z najchętniej wybieranych przez firmy narzędzi finansowych. Nie może to jednak dziwić, bo jego duże plusy sprawiają, iż leasing okazuje się świetnym sposobem umożliwiającym minimalizację wydatków wiążących się z działalnością firmy. Głównie z uwagi na to, że w Polsce ratę leasingową uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing jest tak opłacalny wpływa również to, że pozwala on na uzyskanie potrzebnych do prowadzenia firmy dóbr bez konieczności ich kupowania. Na czym dokładnie więc opiera się leasing? O czym nie powinniśmy zapominać decydując się na tę metodę finansowania?

Leasing – o co w nim chodzi?

Nazwa leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym znaczy wynajem. W państwach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, ale w naszym kraju są to określenia różne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę określonego aktywu leasingobiorcy, za co ten drugi zobowiązuje się regulować raty leasingowe. Obiektem leasingu zwykle bywają pojazdy, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, maszyny potrzebne do działania firmy lub wyposażenie biura. Po wygaśnięciu umowy wypożyczone dobra powinny zostać oddane leasingodawcy, a ten najczęściej sprzedaje je w preferencyjnej cenie.

Leasing – jak uniknąć błędów?

W ostatnim czasie w Polsce dostępnych jest sporo ofert leasingu. Ich różnorodność powoduje, że ciężko znaleźć wśród nich tę najkorzystniejszą – potrzebne w tym celu są właściwe umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy takie ma, wybierając leasing, najlepiej zrobimy zasięgając porady fachowca. Przed wyborem leasingu warto więc odwiedzić doradcę kredytowego, który pomoże wyszukać ofertę dostosowaną do naszych potrzeb i zapewni, że leasing rzeczywiście będzie najbardziej opłacalnym wyjściem.