Monety bulionowe – srebro coraz popularniejszą opcją inwestycyjną

12 sierpnia 2021

Dowiedz się, gdzie zamówić monety srebrne.

Monety bulionowe, nazywane też lokacyjnymi, są dodatkową opcją dla osób chcących lokować swoje finanse w kruszce. Naturalnie, najpopularniejszym metalem szlachetnym również w tym obszarze inwestycji jest złoto, jednakże w ostatniej dekadzie coraz więcej krajów emituje monety bulionowe ze srebra, które błyskawicznie zdobyły żarliwych sympatyków, głównie pośród inwestorów z niezbyt bogatym portfelem.

Srebro bulionowe czy monety kolekcjonerskie – co jest lepszą inwestycją?

Można powiedzieć, że srebrne monety bulionowe są w zasadzie nowością na rynku inwestycyjnym. Emitowane są w mennicach kilku państw, i to zaledwie od lat 80-tych XX w. (pojawiły się najpierw w Kanadzie, w Chinach oraz w Meksyku). Mimo, że znane są inwestorom już od prawie 50 lat, ich oferta nie jest w dalszym ciągu tak bogata jak pokrewnych złotych monet. Srebro bulionowe jest jednak dobrą opcją dla osób chcących zdywersyfikować swoje oszczędności, a które nie mogą pozwolić sobie na inwestycje w złoto bądź platynę lub które obawiają inwestycji w dużo kosztowniejsze monety kolekcjonerskie ze srebra. Z jakiego powodu monety bulionowe uważa się za stabilniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z identycznego kruszcu? Koszt zakupu monet kolekcjonerskich w dniu wprowadzeniu do sprzedaży zawsze znacznie przewyższa cenę metalu szlachetnego, z którego zostały wytworzone. Ma na to wpływ w głównej mierze całkowity koszt wybicia numizmatu (m.in. opracowanie przez grafika unikatowego wzoru oraz wytworzenie dokładnych sztanc). Istotne jest też to, iż numizmaty kolekcjonerskie dostępne są w ograniczanej ilości sztuk, co automatycznie potęguje na nie popyt. Nie gwarantuje to aczkolwiek, iż z czasem ich wartość będzie systematycznie wzrastać! Trzeba mieć świadomość, że tak jak w przypadku jakiegokolwiek okazu kolekcjonerskiego, monety takie są warte tyle, za ile pragnie je nabyć przyszły kupiec. Z kolei srebrne monety bulionowe nie mają wymiaru numizmatycznego (ich wizerunek odświeżany jest niezwykle rzadko, a zarazem nie posiadają określonego nakładu), dlatego ich wartość mocno powiązana jest z aktualną ceną srebra.

Srebro bulionowe – monety nie tylko o wadze 1 oz

Srebro jest najtańszym kruszcem inwestycyjnym, toteż monety lokacyjne z tego metalu z rzadka wytwarzane są w wadze niższej niż 1 uncja trojańska, czyli w systemie metrycznym 31,1 g. I choć nominał 1 uncji oraz próba srebra .999 to właściwie norma dla tych monet, w sprzedaży kupimy też monety o ciężarze 2 oz, 10 oz czy 500 g. W polskich sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez trudu kupimy popularne na każdym krańcu świata Kangury z Australii, południowoafrykańskie Krugerrandy czy Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o niekonwencjonalnym nominale 1,5 €.

Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]