system rozliczeń swift

Podstawowe informacje o systemie SWIFT

8 kwietnia 2022

Pomimo, że praktycznie codziennie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo osób pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako reakcja Zachodu na konflikt na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z filarów wydajnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest najważniejszą zaletą systemu SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno znacznie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednakże nie jedyny działający aktualnie system tego typu. Poza nim np. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SEPA, Elixir oraz SORBNET.Na całym świecie działają też rozmaite systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na terenie danego państwa.

Czym w związku z tym wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem prawie wszystkie państwa świata i stosują go nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, działających w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]