Polskie monety kolekcjonerskie – hobby, które może przynieść zysk
30 czerwca 2021Bilon to nie tylko środek płatniczy, ale również obiekt westchnień kolekcjonerów z całego świata. Numizmatyka, stanowiąca pierwotnie dyscypliną nauki analizującą medale, monety a potem też banknoty, z biegiem czasu przeistoczyła się w cenione hobby. Liczni hobbyści widzą z kolei kolekcjonowanie monet jako sposób na inwestycję oszczędności w mienie, mogące w przyszłości przynieść niebagatelne profity. Odpowiednio zutylizowały to światowe mennice, każdego roku emitujące tysiące przepięknych złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich.
Złote i srebrne monety kolekcjonerskie – pasja, która może być lokatą
Motywów, dla których ludzie kolekcjonują banknoty i monety może być mnóstwo. Jedni koncentrują się na monetach kolekcjonerskich emitowanych w nawiązaniu do zbliżającej się rocznicy pamiętnego wydarzenia historycznego lub narodzin czy też śmierci cenionej znakomitości z obszaru nauki albo polityki. Inni zachwycają się pieniędzmi, dlatego kolekcjonują środki płatnicze przeróżnych krajów. Pozostali kupują monety, których design posiada sprecyzowany motyw, przykładowo związany z znakami zodiaku albo muzyką. Jest niemniej jednak grupa hobbystów, której nie interesują popularne numizmaty dostępne w znacznych nakładach z miedzi, mosiądzu i niklu, a która skupia się na monetach okolicznościowych ze szlachetnych kruszców, przede wszystkim ze złota i srebra. Oczywiście, tego rodzaju monety numizmatyczne już pierwszym dniu sprzedaży są kilka razy droższe niż zwyczajne monety okolicznościowe, ale warto wziąć pod uwagę, że ich zakup bywa opłacalną lokatą. Z upływem czasu wartość złotych i srebrnych numizmatów często zauważalnie wzrasta, nie tylko ze względu na ograniczaną ilość danego wzoru, ale też ze względu na potencjalny wzrost wartości kruszcu, którego zostały one wybite.
Co wpływa na wartość monety kolekcjonerskiej?
Pasjonaci skupiający się zwłaszcza na monetach wybijanych w Polsce nie będą narzekać na deficyt pięknych okazów do kolekcjonowania. Jedynie w minionych parunastu latach Mennica Polska wypuściła takie numizmaty jak przykładowo 100-lecie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej czy seria Historia polskiej muzyki rozrywkowej z podobiznami m.in. Jerzego Wasowskiego i Agnieszki Osieckiej. Większość polskich monet numizmatycznych to srebrne numizmaty o nominale 10 zł. Ich koszt, w zależności od daty emisji, nakładu oraz wagi, waha się od 80 do około 250 zł. Srebrne i złote numizmaty zabezpieczone są najczęściej kapslem albo umieszczone w holderze razem z certyfikatem.
Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]