Sztabki srebra – pomysł na inwestycje na każdą kieszeń

3 czerwca 2021

Kup sztabkę srebra.

Nie od dziś uważa się, iż inwestycja w metale szlachetne jest dobrą metodą na lokowanie pieniędzy, która z czasem zapewnia namacalny zysk. Najpopularniejszym aktualnie kruszcem inwestycyjnym jest naturalnie złoto, niemniej jednak w ostatnim czasie srebro nie jest już traktowane tylko jako metal przemysłowy i znów jest modne wśród coraz większej grupy osób, zarówno tych z mniejszym, jak i nieograniczonym portfelem.

Srebro w sztabkach – kruszec wykorzystywany w rozmaitych branżach przemysłu

Srebro występuje w naturze 17 razy częściej niż złoto, warto jednakże zaakcentować, że jego wartość w odniesieniu do wartości złota nie manifestuje tej proporcji i wciąż jest wyraźnie niższa. Zakup srebra jest jednak trafnym pomysłem dla inwestorów, którzy chcą urozmaicić swój portfel, a którzy nie mają kapitału pozwalających na kupno znacznych zasobów złota. Powinno się jednak wiedzieć, że ze względu na swoje właściwości, srebro znajduje rozległe zastosowanie w różnorodnych gałęziach przemysłu co powoduje, że jego wartość silniej reaguje na przemiany zachodzące na rynku. Łatwo to notabene dostrzec analizując wykres jego ceny z ostatnich 20-30 lat. Z tej także przyczyny inwestycja finansów w srebro łączy się z wyższym prawdopodobieństwem strat, tym samym zalecana jest inwestorom świadomym bieżącej i prognozowanej sytuacji na rynku kruszców. Można jednak przypuszczać, że popyt na srebro nadal będzie się utrzymywał, a wraz z dynamicznym rozkwitem fotowoltaiki, medycyny i elektroniki, w których srebro jest szeroko wykorzystywane, jak również niesłabnącej popularności srebrnej biżuterii, niewykluczone, że jego cena będzie systematycznie rosnąć.

Sztabka srebra – kupić dużą czy małą?

Podobnie jak złoto, sztabki srebra sprzedawane jest w różnorodnych wagach, co pomaga zbudowanie portfela, pozwalającego odsprzedaż w razie potrzeb małych bądź dużych jego ilości. Te najdrobniejsze, a tym samym także w zasięgu finansowym statystycznego Polaka, to sztabki o ciężarze uncji trojańskiejczyli (31,1 g) oraz 50 g i 100 g. Naturalnie, gdy kupimy sztabkę o wyższym ciężarze, tak naprawdę zapłacimy za srebro taniej, warto jednakże mieć na uwadze, że nie da się podzielić sztabki i w przypadku potrzeby jej odsprzedaży trzeba znaleźć kogoś, kto odkupi ją w całości. Wobec tego jeśli sztabki srebra mają służyć również jako asekuracja na czas kryzysu, należałoby rozważyć kupno sztabek o różnych ciężarach, żeby mieć możliwość w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile faktycznie potrzeba. Drugą opcją jest też inwestycja w odpowiednio kosztowniejsze srebrne combibary, innymi słowy złączone sztabki srebra o wadze 1 g dające się łatwo rozłamać. Wadą kupna srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest fakt, iż – w przeciwieństwie do złota – jego kupno oraz sprzedaż obciążone są VAT-em.

Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]