Złoto bulionowe w monetach – dobra inwestycja na przyszłość

18 lipca 2021

Sprawdź, gdzie kupić monetę bulionową.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą robić to na kilka sposobów: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje podmiotów powiązanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym kruszcem. Inną opcją jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – emitowane celem lokowania w nich kapitału

Złote monety kojarzymy przeważnie z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, zwane też lokacyjnymi, czy to ze złota czy z innych kruszców, odróżniają się od nich pod wieloma względami. Co najważniejsze monety bulionowe są bite w celu inwestowania w nie środków finansowych, dlatego też ich nakład niezależnie od roku nie jest limitowany, a raczej wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do znaczących wydarzeń, dlatego ich design wyjątkowo sporadycznie jest zmieniany. Najczęściej złote monety bulionowe bite przez daną mennicę różnią się od siebie jedynie rokiem emisji. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje próba i waga użytego do ich wybicia metalu. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku świata, a ich sprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Domieszka innych metali zwiększa twardość złote monety bulionowe

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednak mennice wybijają także monety o nominale 1/2 czy 1/10 uncji złota. Trzeba wiedzieć, iż monety bulionowe bite są najczęściej z 24 karatowego złota (.999), ale np. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są 22 karatowego złota. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to głównie na celu podniesienie twardości monety, a przez to zmniejszenie możliwości jej uszkodzenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o wadze czystego złota użytego do ich wybicia.

W ofercie lokalnych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, czyli wymienione wcześniej Krugerrandy, chińską Pandę czy australijskiego Kangura.

Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]