Badania operatorów i ich zastosowanie

8 września 2017

Jeśli potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko, skieruj się na http://www.testybielsko.pl

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się ze żmudną i naprawdę dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce zgłębić nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują także zastosowanie na przykład w czasie określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: na czym polegają?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie odbiegają bardzo od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują skrupulatny wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy aparaturowe oraz testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie powinno się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść w sposób otwarty. Liczy się rzetelność oraz szczerość zaznaczanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają największe znaczenie w wypadku osób zamierzających wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Poznając ją sprawdzamy, czy poddana badaniom osoba będzie w stanie w wystarczająco szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają także predyspozycje do koncentracji uwagi, widzenia przestrzennego i oceny prędkości obiektów będących w ruchu. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może wykonać wyłącznie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego wymagane jest ukończenie studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można stracić prawo do wykonywania zawodu. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]