Chcesz wynająć detektywa? Dowiedz się, jak może Ci pomóc

14 listopada 2019

Usługi detektywów cieszą się rosnącą popularnością. Decydujemy się na na skorzystanie z ich oferty nie tylko w wypadku problemów rodzinnych. Ich usługi bywają pomocne też dla pracodawców – pozwalają np. zweryfikować czy zatrudniony korzystający z L-4 rzeczywiście nie jest w stanie pracować lub czy informacje zawarte przez niego w zgłoszeniu o pracę są zgodne z prawdą. Warto więc dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie umiejętności powinien posiadać detektyw i w rozwiązaniu jakich spraw może być pomocny.

Detektyw – wymagania

Nie każdy może pracować jako detektyw. By legalnie działać w tym zawodzie, należy dysponować stosowną licencją, która wydawana jest po zaliczeniu państwowego egzaminu. Wspomnijmy jeszcze, że osoby podchodzące do testu muszą również spełnić wcześniej wskazane wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta miejskiego lub powiatowego Policji, minimum średniego wykształcenia i obywatelstwa jednego z krajów należących Unii Europejskiej. Wymogiem jest także niekaralność, a w przypadku byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą ukończyć 21 lat.

Kiedy zwrócić się o pomoc detektywa?

Największa część zadań, realizowanych przez detektywów dotyczy różnego typu kwestii rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zwrócić się m.in. gdy mamy podejrzenie, że nasz małżonek nie jest wierny lub nie mamy pewności, czy drugi rodzic naszego dziecka właściwie się nim opiekuje. Prywatny detektyw pomoże nam też określić faktyczną wysokość dochodów byłego partnera, co jest bardzo przydatne w przypadku spraw mających wyznaczyć wysokość zasądzonych alimentów.