Co mają na celu badania operatorów?

18 września 2017

Więcej szczegółów o badaniach operatorów Bielsko Biała na www.testypsychologiczne.com.pl

Gdy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą się im poddać. Obowiązek ten prawo nakłada też na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych maszyn. Dlaczego jest taka potrzeba i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są niezbędne?

Ustawa dokładnie wskazuje, które grupy zawodowe muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Ponadto, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, złym widzeniem czy zbyt wolną reakcją. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i z tego powodu przeprowadzanie tego typu badań jest wymagane.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także zdolność oceny odległości, prędkość reakcji oraz poziom koncentracji. Istotna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, stosowana jest także specjalna aparatura. Zwykle nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku badanego. Przeważnie są to trzy-cztery lata, zaś w przypadku osób powyżej pięćdziesięciu lat – jeden-dwa lata.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]